Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Urządzenia filtracyjne (widok -z lotu ptaka). Wodociągi dortmundzkie w dolinie Ruhry. Złoża biologiczne zalewane są to zbiorniki, przeważnie łączone po dwa albo trzy, które napełnia się materiałami o dużej porowatości: żużlem, koksem itp. Naprzód napełnia się ściekami pierwszy zasobnik po pewnym czasie, zależnie od stopnia zanieczyszczenia od 20 minut do 2 godzin, spuszcza się wodę i przeprowadza ją do drugiego, a później do trzeciego pojemnika. Po opróżnieniu pierwszego zbiornika, powierzchnia i pory masy wypełniającej nasycają się znów tlenem, tak że wkrótce można zacząć następne napełnianie. Po pewnym czasie pracy złóż biologicznych zalewanych masa wypełniająca coraz bardziej pokrywa się kleistą mazią, nazywaną zoogleą (gr. zóon – istota żywa, gloios = kleista masa). Nie jest to oczywiście, jak mogłaby sugerować nazwa, jakiś specjalny organizm ściekowy. Raczej jest to zespół licznych bakterii z najrozmaitszych gatunków: Aerobacter aerogenes, Corynebacterium laevaniforme, gatunki Escherichia i Pseudomonas, Nitrosomonas i Nitrobacter, strep- tokoki z kału i in. Wiele z nich wytwarza śluz i to decyduje o spoistości tej masy. Prawie zawsze żyją one w warunkach tlenowych. Zresztą zespół zooglei zmienia się bardzo wyraźnie zależnie od miejsca i rodzaju ścieków. Specjaliści mikrobiolodzy z jakości i ilości bakterii potrafią łatwo określić stopień i rodzaj zanieczyszczeń.

Należałoby z tego wnioskować, że zooglei nie tworzy się sztucznie, ale potrafi ona rosnąć dziko. Stwierdzamy, że między ściekami a zoogleą ustala się prawie automatycznie równowaga. Mimo to, przynajmniej w określonych przypadkach, nie jest wykluczona planowa ingerencja w celu pobudzenia wydajności rozkładu. Jak już wspominaliśmy, niektóre gatunki Nocardia potrafią rozkładać fenole, dlatego też wykorzystuje się je przy ściekach hutniczych zawierających fenol oraz w zespole zooglei właśnie do rozkładania fenoli.

Wielkie złoże biologiczne zraszane (po prawej) i osadnik wtórny. Oprócz bakterii w skład zooglei wchodzą także grzyby, glony, pierwotniaki i dość często nicienie i larwy owadów. Te ostatnie zresztą nie są specjalnie szkodliwe, jeśli tylko nie występują w zbyt wielkiej ilości.

Jedna odpowiedź na „Urządzenia filtracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *