Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Również wśród mikoplazm znajdujemy przedstawicieli drobnoustrojów chorobotwórczych, biotechnicznie nieużytecznych. Pierwotna ich nazwa to PPLO (po ang. pleuropneumonialike organisms – drobnoustroje podobne do pleuropneumonii) wywołują one u bydła specjalną formę zapalenia płuc połączonego z wysiękiem opłucnej. Charakterystyczne dla nich jest to, że nie mają ściany komórkowej, dlatego też komórki mogą przybierać najrozmaitsze kształty. To samo dotyczy form L (nazwane „L” od Instytutu Listera w Londynie). Są to formy pozbawione ściany komórkowej, co pozwala im przechodzić przez wszystkie filtry, podczas gdy normalne bakterie są przez nie zatrzymywane. Przy pomocy penicyliny, która hamuje po wstawanie ściany komórkowej, potrafimy obecnie wytwarzać sztucznie (i przejściowo) z całego szeregu bakterii właściwych formy L, nie potrafimy jednak na razie wskazać bezpośredniego zastosowania tej formy zmienności. (Pochodzą one od, właściwych bakterii, np. od Streptobacillus moniliformis, który wywołuje zakażenia gorączkowe po pokąsaniu przez szczury i inne gryzonie).

Ponieważ omawiamy te grupy drobnoustrojów, które są w znacznym stopniu albo nawet wyłącznie przyczynami chorób, jeszcze raz przekroczymy granicę eu- kariontów i pokrótce zajmiemy się pierwotniakami (Protozoa), zwanymi pierwotniakami zwierzęcymi. Są to jądrzaste jednokomórkowce, które poruszają się za pomocą witek albo rzęsek (przeważnie) i mają bardziej lub mniej sztywną błonę komórkową. Spośród nich omówiliśmy już pobieżnie Entamoeba histolytica, która wywołuje biegunkę amebową. Chociaż nie ma ona sztywnej błony komórkowej i dlatego stale zmienia swój wygląd, ale należy do pierwotniaków tak samo jak:

Trypanosoma gambiense (Trypanosoma rhodosiense), które wywołują śpiączkę afrykańską, Plasmodium vivax i Plasmodium malariae, powodujące malarię, Leishmania tropica, wywołująca zakażenia skóry noszące nazwę lejszmaniozy skórnej lub wrzodu orientalnego.

Jedna odpowiedź na „Trypanosoma gambiense

  • Bojko pisze:

    Prawie nic nie zrozumialem, ale to dopiero moje poczatki z DNA, takze mam nadzieje ze pewnego dnia bede to mial w malym palcu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *