Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Przebieg morfopoezy: pierścieniowaty genom faga steruje powstawaniem na trzech „taśmach produkcyjnych” główek fagów, składników ogonków (płytki końcowe, osłonki białkowe i rdzenie) oraz włókien ogonka. Wszystko to stopniowo łączy się w kompletne fagi

Teraz z tej miazgi komórkowej (homogenatu), zawierającej oprócz fagów z główkami i ogonkami także główki bez ogonków oraz same ogonki bez główek, przez wielokrotne rozdzielanie i oczyszczanie uzyskuje się „frakcję”, w której – w przypadku idealnym – zawieszone są tylko główki z ogonkami, ale bez włókien ogonka. Równocześnie inne komórki tego samego szczepu zakaża się mutantem II (uszkodzony gen 23). Z homogenatu tych komórek można wyizolować ogonki i włókna ogonka. Teraz łączy się zawiesinę I i II i inkubuje się. W wyniku otrzymujemy kompletne fagi z główkami, ogonkami i włóknami ogonka i te fagi są zakaźne.

Można więc metodami fizykochemicznymi osiągnąć te same efekty, co metodami genetycznymi, mimo że drogi wiodące do tego są całkowicie różne. Przy użyciu dwu komplementarnych mutantów, a więc pierwszego, z uszkodzonym genem 34, 35, 37 i 38 i nietkniętym genem 23, i II, z uszkodzonym genem 23, a z nie uszkodzonymi genami 34, 35 37 i 38 – mogą powstać normalne fagi. W doświadczeniu z krzyżowaniem jedną komórkę zakaża się podwójnie, zachodzi w niej rekombinacja genów, powstają kompletne genomy. W eksperymencie biochemicznym zakaża się różne komórki i łączy się ze sobą produkty ich genów.

– 40 dalszych ekstraktów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *