Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Materiałem wyjściowym do powstawania próchnicy są przede wszystkim rośliny i części roślin. W naszej szerokości geograficznej co roku jesienią i w zimie opadają liście i gałązki, w dziewiczych lasach – także obumarłe drzewa i krzewy. W porównaniu z nimi padłe zwierzęta, przede wszystkim owady, robaki i inni mieszkańcy gleby, mają mniejsze znaczenie. Substraty pochodzenia roślinnego składają się co

Kilka warstw brązo-wej próchnicy na podłożu piaszczystym najmniej w 50% z substancji komórkowej, a więc celulozy. Gdyby celuloza nie ulegała rozkładowi, to lądy naszej Ziemi już po kilku latach udusiłyby się pod grubą warstwą liści.

Celulozę można rozpuścić chemicznie albo rozłożyć przy użyciu takich środków, jak mocne kwasy albo amoniakalny roztwór wodorotlenku miedziowego. Spotkaliśmy się z tymi procesami przy scukrzaniu drewna i ługowaniu siarczynów. Bakterie i grzyby dokonują tego rozkładu bez trudu, przy użyciu enzymów. W podobny sposób rozkładają także inne substancje ściany komórkowej, np. pektyny (porównaj roszenie lnu, str. 141), albo- zawierające chitynę szkielety zewnętrzne owadów, raków itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *