Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Znaczenie badań prowadzonych na samych drobnoustrojach i przy ich pomocy nie ogranicza się jedynie do wkładu do problemu raka. Jako dalszy przykład mogą posłużyć zjawiska z zakresu genetyki bakterii, tzw. transdukcja, czyli przenoszenie genów z jednej komórki bakteryjnej do innej za pośrednictwem bakteriofagów. Zjawisko to zostało po raz pierwszy odkryte w 1957 r., ale już w ciągu dziesięciu lat dobrze je przebadano. Nikt, z wyjątkiem genetyków, nie traktował tych badań na-prawdę poważnie, większość uważała je za zabawę. Obecnie sprawa niespodziewanie stanęła w centrum dyskusji. W 1971 r. udało się amerykańskim badaczom Merrilowi,

Geierowi i Petriccianiemu przenieść za pośrednictwem bakteriofagów nietknięty gen z komórki bakteryjnej do dziedzicznie chorej komórki ludzkiej i w ten sposób uzyskać jej wyleczenie. Wynik ten trafił nawet na szpalty prasy codziennej.

Osiągnięcie to jest tak doskonałą ilustracją znaczenia „drobnoustrojów jako mo-deli badań”, że transdukcją zajmiemy się nieco dokładniej. Nawiążemy do znanego nam już bakteriofaga T4, który zakaża komórkę bakteryjną i zmusza jej przemianę materii do produkowania substancji faga, a w końcu do wytworzenia morfopoetycznie ok. 200 jego potomków. Można łatwo stwierdzić, że komórka bakteryjna przypłaca to życiem, a to, co z niej pozostaje, ulega rozpuszczeniu, czyli z grecka – lizie. Takie fagi nazywamy litycznymi albo wirulentnymi (zjadliwymi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *