Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Oczyszczalnia ścieków zakładów Hoechst AG. Przerabia ona w. ciągu godziny 85 m3 silnie zakwaszonych ścieków, dlatego konieczne jest wcześniejsze ich zobojętnienie (z przodu po lewej), a potem oczyszczanie wstępne. W głębi po prawej i lewej – zbiorniki napowietrzane dla osadu czynnego (czas przebywania w nich ok. 17 godzin). Z przodu po prawej zagęszczalnik lub cyjanki. W takim przypadku cała populacja bakterii ulega zatruciu, oczyszczalnia zamiera, a ścieki odpływają nie oczyszczone.

Oczywiście nie należy sądzić, że produkt końcowy oczyszczalni ścieków to woda zdatna do picia. Usunięcie pozostałych jeszcze 5-10% zanieczyszczeń powinno by nastąpić w rzece lub jeziorze. Ale kto zna europejskie rzeki w ich dolnym biegu, (np. Ren, Men, Wezerę, Łabę), ten wie, że aktualnie są one tak obciążone nie oczyszczonymi ściekami, iż dobrze oczyszczone ścieki mogą najwyżej tę mętną bryję nieznacznie rozcieńczyć. Pozostały procent zanieczyszczeń nie zostanie więc usunięty. Jeśli więc niektóre miasta są skazane na korzystanie z ujęć wody pitnej z rzeki, wtedy muszą budować dodatkowe pompy wodne i poprawiać jakość wody metodą filtracji jej przez piasek, zabiegami chemicznymi itp.

MYDŁO CZY DETERGENTY filny, ten ostatni jednak ma budowę nieco bardziej złożoną, gdyż zawiera grupę sodowo-benzeno-sulfonianową. Koniec hydrofobowy jest również łańcuchem węglowodorowym, ale w nim właśnie tkwi różnica, której drobnoustroje nie chcą zaakceptować. Przy syntezie sztucznych węglowodorów powstają przeważnie łańcuchy rozgałęzione i te jako substrat są odrzucane przez drobnoustroje. Środki do prania dozwolone w RFN przed 1961 r. nie ulegały więc w ogóle rozkładowi przez bakterie ściekowe i z nie zmienioną aktywnością spływały do kanałów. Prasa pełna była alarmujących meldunków i fotografii ogromnych gór piany na jeziorach, rzekach, śluzach itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *