Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Każdy zbiornik bezodpływowy musi kiedyś ulec eutrofizacji i zamienić się w martwy zbiornik mułu, jest to tylko kwestia czasu. Jeziora z odpływem są mniej narażone na to niebezpieczeństwo, ponieważ część przychodzących z rzeką związków mineralnych znów zostaje odprowadzona. Pewna ilość ścieków odprowadzanych z leżących w pobliżu wiosek i miasteczek, o niewielkiej liczbie mieszkańców, nie budzi obaw. Zanieczyszczenia ulegają przy udziale bakterii mineralizacji w warunkach tlenowych, a powstające sole spływają do morza. Wszystko to jest słuszne tylko tak długo, dopóki ilość doprowadzanych związków utrzymuje się w granicach zakreślonych przez naturalne możliwości samooczyszczania rzek i jezior. Niestety, granice te już dawno zostały przekroczone.

– 1. Gęstość zaludnienia wzrosła i stale wzrasta. W 1000 r. Ziemię zamieszkiwało ok. 250 min ludzi, dziś jest nas ponad 4 mld, a na 2000 r. przewiduje się 6 mld. Inaczej mówiąc, od 8000 r. p.n.e. do I650r. n.e. co 1000 lat zaludnienie Ziemi wzrastało o 50%, a od 1650 r. do 1965r. tempo to wynosiło już 2000%. Tempo wzrostu zaludnienia jest więc w nowożytnych czasach 40 razy wyższe niż dawniej .

– 2. Ilość ścieków (w przeliczeniu na mieszkańca) podwoiła się w ciągu ostatnich 100 lat, a do 2000 r. – oszczędnie licząc – przypuszczalnie powtórnie się podwoi.

– 3. Ścieki domowe zawierają coraz więcej fosforanów itp. Winę za to ponoszą już nie tylko same środki piorące. Kto z nas wie, że woda pitna może wprawdzie zawierać tylko do 5 mg fosforanów w 1 litrze (kilogramie) w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu (P205), ale że napoje z dodatkiem kofeiny, typu Coca-Cola, mogą zawierać już do 700 mg fosforanów na litr, a do parówek na gorąco można dodawać aż do 0,3%, tj. 3000 mg fosforanów na 1 kg?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *