Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Ilustracja obok przedstawia mapę genów faga T4. Można na niej zobaczyć, że genom ten, tak samo jak u większości bakterii, ma kształt pierścienia. Dalej wi dzimy, że z okrągło 160 genów już połowa jest poznana, ponad 75 zawiązków cech dziedzicznych! Najbardziej jednak zdumiewa nas to, że nie mniej jak 45 tych genów bierze w jakiś sposób udział w formowaniu postaci faga. Jeśli wypadnie choćby jeden z nich, nie powstanie już fag zdolny do zakażenia.

Na zewnętrznym kręgu ilustracji zaznaczone są te części faga, przy powstawaniu których współdziałają odpowiadające im geny. Jest to nader skomplikowane, a jednocześnie Ijudzi pewne zdziwienie, że geny morfopoezy (tak chyba powinniśmy je nazywać) są rozproszone w całym genomie, a nie zebrane w „bloki”.

U bakterii przedstawia się to zupełnie inaczej, przynajmniej w odniesieniu do genów „przemiany materii”. W przemianę materii włączają się bowiem liczne en-zymy często „seriami”, tworząc istne łańcuchy przemiany materii albo łańcuchy enzymów (rodzaj taśmy produkcyjnej), w których substrat przeznaczony do prze-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *