Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Podczas gdy wszystkie dotychczas opisywane bakterie żyły bez dostępu światła, to bakterie fototroficzne zdecydowanie wymagają do życia światła. Potrzebują one energii świetlnej, aby z C02 wytworzyć zredukowane środki pokarmowe typu [CH20]. Do tego potrzebny jest także wodór, ponieważ sam dwutlenek węgla i energia nie dają jeszcze węglowodanów.

Rośliny lądowe i zielone glony uzyskują wodór z wody (rozszczepienie wody) natomiast, bakterie fototroficzne korzystają z innych dawców wodoru, mianowicie: siarkowodoru (H2S), tiosiarczanów (soli kwasu tiosiarkowego, H2S203), cząsteczkowego wodoru (Ho) oraz związków organicznych.

Bardzo ściśle wiąże się z tym fakt, że przy tej fotosyntezie nie uwalnia się tlen (z wody), tylko siarka, siarczany itp. Zatem nie tylko bakteryjna fotosynteza jest procesem beztlenowym lista dawców wodoru wskazuje, że wszystkie bakterie fototroficzne są beztlenowcami i żyją w wodzie, ponieważ do beztlenowych warstw gleby nie dociera światło. Z tego względu można ją „włączyć” do Thiobacteriaceae, co jednak nie znaczy, że są ich najbliższymi krewnymi. Trzy rodziny bakterii fototroficznych: Thiorhodaceae (bakterie siarkowe purpurowe), Athiorhodaceae (bakterie purpurowe bezsiarkowe) i Chlorobacteriaceae (bakterie siarkowe zielone)’nie należą już do bakterii właściwych, są tylko do nich zbliżone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *