Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Dalsze gatunki Bacillus i ich produkty, które częściowo już są technicznie wykorzystywane, zestawiamy poniżej: Bacillus licheniformis wytwarza antybiotyki polipeptydowe, m.in. bacytracynę, @ Bac. brevis – gramicydynę S, antybiotyk skuteczny przeciwko Clostridium,

Na uboczu stoi Bacillus anthracis – laseczka wąg ika, która należy także do rodzaju Bacillus, mimo że nie ma rzęsek. Bacillus anthracis atakuje śledzionę, a także inne narządy świadczą o tym same nazwy: wąglik skóry, wąglik płuc (prawie zawsze śmiertelny!). Nie zostało jeszcze wyjaśnione, które związki lub właściwości są odpowiedzialne za zjadliwość, wydaje się, że nie są to substancje z otoczki bakterii. Bakteria ta jest niezwykle wrażliwa na penicylinę, czy tylko długo jeszcze? Jeśli ze względu na zysk, zwierzęta rzeźne trzyma się nieustannie pod kontrolą penicylinową, w końcu wyhoduje się również odporne szczepy wąglika. Wyizolowanie i wyhodowanie czystej kultury laseczki wąglika było pierwszym bakteriologicznym osiągnięciem wielkiego Roberta Kocha (1876).

Po laseczkach tlenowych zajmiemy się teraz laseczkami ściśle beztlenowymi, czyli rodzajem Clostridium. Są one mniej pożyteczne od laseczek tlenowych. Jako organizmy wywołujące fermentację, dostarczają różnych produktów, jak kwas octowy, mlekowy, masłowy, propionowy alkohol, jak etanol, izopropanol i butanol, a w końcu również aceton. Wszystkie te produkty można jednak wyprodukować taniej na drodze mikrobiologicznej (np. kwas mlekowy) albo syntetycznej (np. aceton), albo są one w ogóle niepożądane. Takim niepożądanym produktem jest kwas masłowy. Jak sama nazwa wskazuje, ma on coś wspólnego z masłem, ale w żadnym przypadku nie jest odpowiedzialny za zapach masła – jako związek zapachowy w maśle poznaliśmy już dwuacetyl. Świeże masło nigdy też nie zawiera kwasu masłowego zawiera go tylko masło zjełczałe oraz inne zespsute produkty żywnościowe. Właśnie zjełczały smak i zapach pochodzą od kwasu masłowego. Dlatego też staramy się niszczyć laseczki beztlenowe przez sterylizację pod ciśnieniem (ponieważ wytwarzają zarodniki !). Dotyczy to wielu artykułów żywnościowych, ponieważ laseczki beztlenowe potrafią sfermentować zarówno węglowodany, jak tłuszcze i białka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *