Kategorie
Partnerzy Strony
    System reklamy Test
Partnerzy Strony

Nie zawsze siarkowodór uwalnia się w postaci gazu. Jeśli w wodzie znajdują się rozpuszczone sole metali ciężkich, zwłaszcza żelaza, wtedy wytrąca się czarny siarczek żelaza, FeS. Nazwa Morza Czarnego pochodzi od wielkich ilości FeS, który Desulfovibrio wytrąca z siarkowodoru. Nie musimy sięgać aż tak daleko, aby zobaczyć skutki działania Desulfmibrio dna wielu stawów i jezior są czarne, właśnie od siarczku żelaza. Poznali się na tym Wenecjanie i malują swe gondole tradycyjnie z zewnątrz na czarno. W mętnych wodach kanałów, które są równocześnie kanałami ściekowymi, każdy jasny kolor na skutek powstawania siarczków bardzo szybko czernieje (więk-szość farb zawiera sole metali ciężkich, pomyślmy tylko o bieli ołowiowej).

Bakterie siarkowe mogą więc odgrywać znaczną i niepożądaną rolę w przemianie materii zbiornika wodnego. Desulfovibrio wskazuje, gdzie uległo przerwaniu zaopatrzenie w tlen i zachodzą procesy gnicia, które mogą zabić życie w zbiorniku wodnym.

Bardzo niekorzystne jest też działanie Desulfmibńo desulfuricans w rurach żelaznych, np. rurociągach. Normalnie, tzn. bez drobnoustrojów, metaliczne żelazo, nawet w warunkach beztlenowych, jest także nadżeranc, korodowane, jeśli tylko jest obecna woda:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *